Nie da się ukryć, że koszty budowy domów jednorodzinnych bardzo rosną z roku na rok. Dotyczy to zarówno robocizny, jak i cen materiałów budowlanych. W takiej sytuacji większość inwestorów szuka prostych sposobów na wprowadzenie oszczędności i ograniczenie kosztów realizacji inwestycji do minimum. Jednym z najbardziej korzystnych i najprostszych rozwiązań jest wybór właściwego projektu domu.

Poszukiwanie oszczędności to jedna z przyczyn, która sprawia, że rośnie zainteresowanie domami parterowymi. Tego typu budynki są po prostu dużo tańsze w realizacji, a ich budowa jest związana z mniejszymi kosztami. Dlatego takie rozwiązanie przyciąga uwagę inwestorów o niezbyt dużych budżetach. Dlaczego domy parterowe są tańsze?

Przede wszystkim w przypadku takiej inwestycji można zaoszczędzić na wykonaniu schodów. Wbrew pozorom schody mogą stanowić dosyć duży wydatek. Jednocześnie cała konstrukcja domu jest lżejsza, dlatego można sobie pozwolić na zmniejszenie grubości ścian nośnych, a także na mniejsze fundamenty. Wykonanie fundamentów jest jednym z poważniejszych wydatków w czasie budowy, dlatego ich zmniejszenie przekłada się na konkretne ograniczenie wydatków.

Jak widać domy jednokondygnacyjne dają całkiem sporo możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. Jednocześnie trzeba się również liczyć z faktem, że mają one bardzo ograniczony metraż, dlatego też na pewno nie spełnią potrzeb każdej rodziny. Na pewno można znaleźć domy parterowe, które są stosunkowo duże, jednak zrealizowanie takiej inwestycji wymaga posiadania odpowiedniej działki budowlanej, co oczywiście oznacza dodatkowy koszt i zmniejsza oszczędności.

Mimo wszystko parterowe domy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Na pewno jest to związane także z faktem, że coraz mniej osób decyduje się na posiadanie więcej niż dwójki dzieci, dlatego duże, wielokondygnacyjne budynki po prostu nie są potrzebne i stanowią zbędny wydatek. Znaczenie ma także koszt eksploatacji, który jest niższy w przypadku małych domów, na przykład nie wymagają one aż tak dużych nakładów na ogrzewanie lub na przeprowadzanie remontów.