Wybór odpowiedniego projektu to jeden z pierwszych i najważniejszych kroków, które musi zrobić każdy inwestor w celu rozpoczęcia realizacji budowy. Dla większości osób taka decyzja oznacza długie godziny spędzone na przeglądaniu katalogów z projektami. Jak przyspieszyć ten proces i jednocześnie mieć gwarancję, że dokona się najlepszej możliwej decyzji?

Na pewno wybierając projekt domu należy jasno określić swoje priorytety. Bez wątpienia dla zdecydowanej większości inwestorów na pierwszym miejscu znajdzie się koszt budowy. Na szczęście w katalogach można znaleźć informację na ten temat. Każdy projekt budynku powinien posiadać szacunkowe koszty realizacji. Na pewno nie są to bardzo precyzyjne dane, ale pozwolą na porównanie różnych rozwiązań i staną się dobrą podstawą do wyboru konkretnego budynku, którego realizacja będzie możliwa w ramach dostępnych środków finansowych.

Chociaż koszty są ważne, projekt domu jednorodzinnego musi spełniać również inne wymagania. Na przykład bardzo duże znaczenie ma funkcjonalność oraz właściwy metraż, który będzie dopasowany do potrzeb mieszkańców. Duża rodzina z kilkorgiem dzieci na pewno nie może zainwestować w projekt domu o małych wymiarach, który będzie miał na przykład tylko jedną kondygnację.

Trzeba także bardzo dobrze przemyśleć, czy wymarzony dom powinien mieć piwnicę i garaż. Coraz więcej projektów domów nie ma na przykład piwnicy, ponieważ jej wykonanie jest związane z bardzo dużymi kosztami. Lepszym rozwiązaniem jest wygospodarowanie niewielkiej przestrzeni na pomieszczenia gospodarcze na parterze. Również garaż powoduje, że projekt domu staje się bardziej kosztowny w realizacji, dlatego często zastępowany jest jedynie prostym zadaszeniem.

Po uwzględnieniu wymienionych kwestii można wyeliminować sporą część projektów, które nie spełniają określonych wymagań. Poza tym można oczywiście kierować się również estetyką. W końcu nowy dom musi się także po prostu podobać jego mieszkańcom pod względem wyglądu i powinien ładnie prezentować się na działce, na przykład otoczony przez zadbany, dobrze utrzymany ogród.